Ako uvoľniť fascie efektívne
Ako uvoľniť fascie efektívne a jednoducho? Existuje viacero spôsobov a metodík… ešte predtým Vám ale priblížim čo sú fascie a akú úlohu hrajú v ľudskom tele. Čo vplýva na jeden systém tela môže a vplýva aj na dalšie systémy tela, a pretože sú fascie spojivo medzi tkanivami/systémami, platí to teraz dvojnásobne. Poďme nato.
Fascie ( z lat. “list/zväzok”) sú zložkou oporného a funkčného systému tela a patria medzi spojivové tkanivá – zložením primárne kolagénové. Nachádzajú sa pod kožou, siahajú až k orgánom tela a ako už vychádza z názvu – pomáhajú vytvárať spojivovú sieť systémov celého tela – držia ho v celku. Fascie sú klasifikované podľa vrstvy ako povrchové či hlboké alebo podľa funkcie či anatomického umiestnenia.
Funkcia fascií:
Fascie sú tradične vnímané ako pasívna štruktúra tela, ktorá prenáša mechanické napätie generované svalovou aktivitou alebo vonkajšími silami naprieč telom. Bez tejto štruktúry by nemalo čo držať telo pokope. Fascie podporujú aj svalovošľachovú funkciu – schopnosť produkovať elastickú energiu pri natiahnutí a pri následnom uvoľnení ju hneď využiť (plyometria). Spájajú a stabilizujú svojimi priľnavými vlastnosťami kožu, svaly, vnútorné orgány a celkovo aj všetky ďalšie systémy tela. Poskytujú podpornú a pohybovú schopnosť aj pre nervy a cievy, ktoré prechádzajú pomedzi svaly.
Klinický význam:
Fasciám treba venovať vyššiu pozornosť keď strácajú tuhosť a neplnia dostatočnú spojivovú funkciu alebo naopak ak majú zníženú posuvnú funkciu a stanú sa príliš tuhé/prilepené. Pri rôznych operačných zákrokoch, zraneniach a zápalových procesoch sa môže stať postihnutá oblasť a priľahlé tkanivo a aj fascie tuhé, málo prekrvené, zmenší sa kĺbový rozsah a fascie strácajú svoju kĺzavosť voči susedným tkanivám. Je potom vhodné podať adekvátnu terapiu v rámci podpory a urýchlenia regeneračných procesov, prekrvenia oblasti a metabolickej výžive a výmeny látok a obnove optimálneho napätia a dĺžky elastických tkanív.
Ako uvoľniť fascie:
Na takéto terapeutické využitie a prinavrátenie funkcie “prilepených fascií” sa často využívajú aktívne a pasívne cvičenia, rôzne typy rollerov ale hlavne suché masáže/rolfing často s efektívnym využitím malého množstva oleja/vazelíny, inštrumentov či baniek v rôznych smeroch a metodikách. Jednou z možností je teda automasáž penovým valcom/ručným valcom alebo masážnou loptičkou v rôznych smerom s takým tlakom, počtom sérií a rýchlosťou aby dostatočne dlho a silno vplýval na aplikovanú oblasť uvoľnením – odporúčam pred tréningom preventívne min. 30s-60s zadné stehná, hrudnú chrbticu a ďalšie oblasti podľa hlavnej časti tréningu a stuhnutosti tkaniva. Takého iba tlakové uvoľnenie rollovaním však nemusí byť a často nie je dostačujúce, pretože nedôjde k uvoľneniu priľnavosti fascií od kože a svalov. Preto sú na rade ďalšie mobilizačné cvičenia min. 30s vo viacej sériách ako napr. na zadné stehno extenzia v kolene s priťahovaním kože rukami, zdvihy nôh v ľahu na chrbte, či rôzne formy PNF strečingu, elektrostimulácie… Takéto cvičenia a priťahovanie rukami je potrebné robiť s rôznym umiestnením prichytenej ruky pre efektívne natiahnutie väčšej časti fascií. Ďalšia možnosť je uvoľnenie pomocou flossbandu – zvýšenie tlaku na aplikovanú oblasť pri súčasnom cvičení/naťahovaní zníži jej citlivosť na bolesť a pri následnom uvoľnení je možné lepšie prekrvenie a natiahnutie tkaniva. Ďalšou na čaš zrejme najefektívnejšou možnosťou s menším počtom aplikácií/sérií je použitie inštrumentov ako na obrázku vyššie, baniek a manuálneho uvoľnenia s pomocou terapeuta. Pri takejto terapii vie terapeut rozhýbať kožu/podkožie/fascie v rôznych smeroch a stimulovať najflexibilnejšie danú oblasť + na zlepšenie a predĺženie efektu sa môže použiť kinesioterapia ako doplnková terapia. Tak ako o všetky systémy tela, aj o fasciálny systém sa treba starať a zaradiť do rozcvičenia aj rôzne druhy jógových naťahovaních cvičení. Ak ťa článok zaujal, dohodni si osobný tréning a ukážem ti celý systém cvičenia 😉
Kontakt
Dohodni si úvodné stretnutie
Osobný tréner GolemClub Aupark Žilina. Tréningy sú zamerané na celkový silovo-kondičný rozvoj a formovanie postavy. Technika je kľúčová pri väčších intenzitách tréningu a tiež je potrebné ju pretaviť do denného režimu. Vyber si konkrétny cieľ a na osobnom stretnutí si preberieme čiastkové ciele, celkový postup a moje odporúčania. Príď na tréning – GolemClub Aupark Žilina!