fbpx

Dobrý fyzioterapeut Žilina - fyziotréner

Dobrý fyzioterapeut Žilina – nie som síce vyštudovaný fyzioterapeut, ale fyziotréner/silovo-kondičný a nápravný tréner so skúsenosťami v oblasti zdravého pohybu a manuálnej terapie. Na tejto stránke sa prehľadne a rýchlo dozviete bližšie informácie o často využívaných terapiách, ktorých časti používam a ktoré Vás zaujímajú teraz alebo Vás budú zaujímať v budúcnosti. V minulosti bola fyzioterapia orientovaná viac na uvoľňovanie, dnešné moderné fyzioterapeutické metódy sú zamerané komplexne na uvoľnenie, zapojenie, myofasciálne masáže (svalovo-fasciálne, alebo tiež inak nazývané mäkké techniky), správny pohybový vzor a riešenie dysfunkcií dýchania, prevenciu zranení, kompenzáciu jednostranného zaťaženia, pohybovú históriu, zásady zdravého životného štýlu atď… Náprava fyzioterapeutov sa často prelína s nápravými tréningami skúsených osobný trénerov. Často som sa stretol na kurzoch s vyštudovanými fyzioterapeutmi, ktorý robili napr. v Rakúsku vnímali menej súvislosti pohybu ako niektorí skúsení tréneri alebo maséri – tomu som sa čudoval a snažil sa to pochopiť. Telo treba vnímať ako komplex jeho jednotlivých systémov a je treba vedieť ako bolo s jednotlivými systémami zaobchádzané a ako to malo vplyv na celkové zdravie a funkciu častí a celku.

Čo sa dozviete na tejto stránke?

Na tejto stránke sa dozviete o niekoľkých častých účinných terapeutických metódach a masáží, ktoré sa často využívajú pri liečbe a prevencii bolesti pohybového aparátu. Celkový systém cvičenia a terapie sa časom vylepšil a musí byť individuálne prispôsobený okolnostiam životného štýlu každého človeka. Naučím ťa, ako cvičiť kvalitne, zdravo a hlavne efektívne! Ako osobný tréner GolemClub Aupark Žilina mám absolvované vzdelanie FTVŠ UK, vyše 2500 odtrénovaných tréningov, ovládam princípy celosvetových systémou ako EXOS, FMS, DNS, SM a mám certifikát z vyše 23kurzov týkajúcich sa tréningu a manuálnej terapie. Čo mňa stálo vyše 3000eur, ty môžeš ovládať za zlomok ceny!

Terapeutický tréning je zameraný na celkové zlepšenie pohybových stereotypov, dýchania a silovo-kondičných schopností. Technika je kľúčová a tiež je potrebné ju pretaviť do denného režimu. Vyber si konkrétny cieľ a na osobnom stretnutí si preberieme čiastkové ciele, celkový postup a moje odporúčania. Príď na tréning – dohodni si úvodné stretnutie GolemClub Aupark Žilina.

Ako vyzerá zdravie

Aby človek/terapeut vedel ako vyzerá liečba problému/bolesti – musí najskôr vedieť ako vyzerá zdravie. S týmto majú skúsenosť aj kvalitní tréneri, ktorí taktiež vedia ako by mal vyzerat komplexný silovo-kondične a pohybovo zdatný človek a orientujú na celkové zdravotné benefity cvičenia. Benefity správneho cvičenia majú značný vplyv na prevenciu zranenia, nápravu jednostranného zaťaženia (sedavý spôsob života / skolióza / jednostranné športy ako tenis/volejbal atď…), silovo-kondičný rozvoj, ktorého časti sa ukazujú ako prediktori dĺžky života a celkové zdravie pohybového aparátu.

 

Výberom karty sa dozviete viac.

Moje abs. kurzy a vzdelávanie 👨‍💼
  1. Kondičný tréner IV. kvalifikačného stupňa (FTVŠ, Bratislava)
  2. FMS level 1, Functional movement system (Coretraining/KT5, Praha)
  3. FMS level 2, Advanced Corrective Exercises (Coretraining/KT5, Praha)
  4. Dynamická neuromuskulárna stabilizácia 1 (Rehab. Prague School, Žilina)
  5. Výživa pre výkon a zdravie (FTVŠ BA)
  6. Statika a dynamika kĺbu (Efectfit, Bratislava)
  7. Základný masérsky kurz, športová masáž (Zamas, Vrútky)
  8. Bankovanie a moxovanie (Zamas – Legát, Vrútky)
  9. Kineziotaping (Zamas, Vrútky)
  10. Mäkké techniky 1 (Zamas – Kačková, Vrútky)
  11. Mäkké techniky 2 (Zamas – Semaník, Vrútky)
  12. Škola drepu (Buzgoschool, Poprad)
  13. Anatomická pitva (Zamas – Marčeková, Martin)
  14. Ruské kombinované techniky (Zamas – Bílek, Vrútky)
  15. Vzpieračské prípravné cvičenia (Buzgoschool, Košice)
  16. Fyzioterapeutické metódy v tehotenstve a po pôrode (GolemClub, Bratislava)
  17. Shiatsu masáž v sede cez oblečenie (Poctivé masáže, Žilina)
  18. Lymfodrenážna masáž celého tela (Zamas – Svitoková, Vrútky)
  19. Kurz prvej pomoci (Rescue Servis, Žilina)
  20. Cielené využitie floss bandu v praxi (FyzioRH, Žilina)
  21. Integrované bankovanie (FyzioRH, Žilina)
  22. Lymphatic Mojo – uvoľnenie lymfatických uzlín (SCP, online)
  23. Visceral Mojo – orgánové resety pre opt. pohyb a chronické bolesti (SCP, online)

Ďalšie vzdelávanie: EXOS, TRX, SM system, funkčná diagnostika…

Potrebujem fyzioterapeuta alebo silovo-nápravného trénera/dobrého maséra?

Na zložitejšie a špecifickejšie prípady je vhodné vyhľadať najskôr kvalitného fyzioterapeuta, ktorý má s daným problémom už skúsenosti a následne pokračovať v správne nastavených tréningoch a pohybe s trénerom. Ak sa však jedná napr. o všeobecné bolesti chrbta z dôvodu sedavého spôsobu života, jednostranného zaťaženia alebo presílenia, často pomôže správne nastavený osobný terapeutický tréning zameraný na optimálne držanie tela a pohybové vzory spojené s terapeutickou masážov a celkovým odporúčaným dodržiadavaním zásad zdravého životného štýlu. Odporúčam aj občasnú/pravidelnú návštevu skúseného maséra, je dobré sa predtým poradiť.

 

Manuálna terapia a masáž
Masáž klienta

Klasická masáž

Masáž je súčasť mechanoterapie. Je to sústava hmatov, ktorými sa mechanicky stimulujú svaly, fascie – podkožie, cievy, kĺzavosť nervov, koža, tok lymfy a ďalšie systémy. Cieľom masáže je prekrvenie, uvoľnenie, stimulovanie, navodenie správneho napätia, odstránenie únavy a zlepšenie regeneračnej schopnosti organizmu vplyvom uvoľnenia stuhnutých miest do ktorých je následne lepší prístup krvi, kyslíka, lepšia kĺzavosť fascií atď.

Masáž predstavuje pôsobenie na telo a manipuláciu s telom pomocou tlakov – štrukturovaných, neštrukturovaných, stacionárnych alebo pohyblivých – tlak, ťah, impulz či vibrácie. Vykonáva sa ručne alebo pomocou mechanických pomôcok. Cieľové tkanivá môžu byťsvaly, šľachy, koža, kĺby, ďalšie spojivové tkanivá, ako aj spolenutý lymfatický systém a orgány tráviacej sústavy. Masáž môže byť aplikovaná rukami, prstami, lakťami, kolenami, predlaktím a chodidlami. Existuje viac ako sto rôznych známych masážnych techník. Najviac uvedených dôvodov pre zavedenie masáže ako liečby boli dopyt klientov a vnímanie klinických účinkov. Masáž môže prebiehať na masážnom stole, v masážnom kresle alebo na podložke na podlahe. Počas masáže môže byť klient úplne alebo čiastočne nahý. Časti tela môžu byť zakryté uterákmi či plachtami.

(Integrované) Bankovanie

Bankovanie alebo vákuoterapia je motóda alternatívnej medicíny. Pri bankovaní sa vyduje malá oblasť pokožky, na ktorú pôsobí podtlak spôsobený bankami. Tlak môže byť vytvorený buď ohriatím sklenej banky, pomocov mechanickej pumpy alebo jednoduchým stlačením silikónu. Záleží na druhu bankovania, ktorý sa použije. Jednotlivé druhy bankovania sa môžu kombinovať ak nie je oblasť už nadmieru podráždená. 

Banka je obvykle ponechaná na mieste 5-20 minút alebo je s ňou dynamicky pohybované/manipulované (integrované bankovanie) v malých intervaloch do cca 1minúty, čo spôsobí lepšie rozpohybovanie podkožia-fascií v rôznych smeroch a aktívne sa stimuluje ich pohyb a uvoľnuje priľnavosť fascií, ktorá môže byť jedným z faktorou bolesti. Bankovanie sa používa ako liečba pri reumatizme, bolestiach kĺbov, chrbta, svalov, hlavy, astme, cievnych či orgánových chorobách atď. Účinky bankovania sú podobné ako pri masáži – tj. prekrvenie, stimulovanie, navodenie lepšieho napätia, uvoľnenie, pričom je možné skombinovať masáž a bankovanie v jednej terapii.

Bankovanie tela
Masáž

Manuálna terapia - mäkké techniky

Manuálna terapia v sebe zahŕňa viacero variánt a metodík terapií, ktoré sa za určitých okolností môžu kombinovať. Mäkké techniky (myofasciálne – svalovo-fasciálne) predstavujú súhru špecifických hmatov, ktoré sú narozdiel od klasickej masáže vykonávané „na sucho“ alebo s použitím len malého množstva oleja, vazelíny… Vykonáva sa reflexne ťahom a tlakom v rôznych smeroch. Sval a podkožie reaguje na takéto tlaky a ťahy postupným uvoľňovaním. Pacient cíti prejavy uvoľnenia ako prílev tepla, menšia bolestivosť sa objavuje pri masáži podľa senzitivity klienta, uvoľnenie dutín, bolesť hlavy, smäd a podobne, niekedy teplota atď…

Metóda tejto masáže spočíva v naťahovaní kože v riasach, tlaku na príslušné body v mäkkých tkanivách, posune fascií a v jemnom strečingu, prípadne trakciách. Ďalej využíva palpáciu, trenie kože, vyšetrenie a ošetrenie bolestivých bodov a môže byť skombinovaná s ďalšími pomôckami ako IASTM nástrojmi či bankami.

Flossing

Flossing je metóda, ktorou vieme pomôcť skoro každému od detí, cez vrcholových športovcov až po starších. Využiť sa dá na celom tele, od malíčka až po veľké kĺby. Princípom flossingu spočíva v opakovanom obmotávaní postihnutého miesta kompresnou páskou, mobilizáciou a následným uvoľnením. Elastický tlakový efekt potláča citlivosť receptorov bolesti a dochádza k stimulácii fascií a väzivám uloženým aj hlboko pod kožou a uvoľnením pásky dochádza k väčšiemu prietoku krvy, lymfy a ďalších tekutín. Celkovo pôsobí flossband na hydratáciu tkaniva, na zmiernenie bolesti, na podporu regenerácie a zväčšenie rozsahu pohybu.

IASTM

IASTM je metóda inštrumentmi asistovaného uvoľnenia mäkkých tkanív (instrument assisted soft tissue mobilisation). Je to metóda, kedy terapeut využíva ručné nástroje na uvoľnenie fasciálnych zatuhlostí a vplýva na priľnavosť mäkkých tkanív (svaly, šľachy, väzy, fascie, nervy a aj lymfy). Nástroje vytvárajú malé miktrotraumy v postihnutej oblasti a stimulujú lokálu zápalovú reakciu, čo vplýva na resorpciu fibrózneho tkaniva a facilitáciu liečiacich procesov. Princíp je podobný ako pri terapii „mäkké techniky“, rozpohybovanie podkožia (fascií) pôsobí stimulačne na prekrvenie, uvoľnenie a navodenie optimálnejšieho napätia danej oblasti. 

Mulligan koncept je výnimočná kombinácia aktívneho a pasívneho prístupu k pacientovi, vďaka ktorému dosiahnete viditeľné a prekvapivé výsledky už na prvej terapií. Koncept mobilizácií Brian-a Mulligan-a  je založený na mobilizácii so súčasným  pohybom (mobilisations with movement MWM) v oblasti končatín a pomocnými „posunmi“ (sustained natural apophyseal glides SNAG) segmentov chrbtice. Dochádza k spojeniu pasívnych a aktívnych prístupov fyzioterapeuta pri súčasnom aktívnom pohybe pacienta. Základnou zásadou terapie je, že pohyb nikdy nesmie spôsobovať bolesť alebo dráždenie.

 

Elektrostimulácia

Elektrostimulácia je metóda elektroterapie využívajúca dráždivého účinku nízkofrekvenčných pulzných alebo sínusových prúdov pre osciláciu určitého orgánu tela. Je to obľúbená terapia, ktorá využíva rôzne druhy elektrických prúdov, ktoré zlepšujú prekrvenie tkanív, uvolňujú napätie svalov alebo ich naopak stimulujú. Pôsobí proti bolesti a zápalu. Typ elektroliečebnej procedúry sa volí podľa prevažujúceho typu ochorenia. Je možné liečiť choroby pohybového aparátu, poruchy prekrvenia, zápalové a degeneratívne ochorenia, pooperačné stavy, kožné problémy apod.

Laser

Laserová terapia je neinvazívna terapeutická metóda, založená na aplikácii nízkoenergetického monochromatického, koherentného žiarenia vo forme laserového lúča. Laserový lúč je v tkanivách absorbovaný a jeho energia je odovzdaná bunkám tkaniva k obnoveniu ich normálnej funkcie.

Nízkoenergetická laserová terapia je určená predovšetkým k liečbe bolestivých porúch pohybového aparátu a k liečbe traumatických a zápalových stavov kože, slizníc a mäkkých tkanív. Účinok je predovšetkým biostimulačný, regeneračný, protizápalový a protibolestivý na základe vyvolaných fotomechanických reakcií.

Lymfodrenážna masáž je masáž ktorá je cielená na rozhýbanie lymfatického systému a uvoľnenie uzlín. Lymfatický systém je dôležitý kvôli jeho funkcii zbavovania sa toxických, odpadových a nepotrebných látok z tela von, tvorí tela dôležitú časť imunitného systému. Lymfa je bezfarebná tekutina, ktorá sa kvôli lepšej názornosti zobrazuje v atlasoch najčastejšie zelenou farbou. Masáž je časovo náročná a je charakteristická jemnými ťahovými hmatmi, ktoré sú aplikované až po (aspoň čiastočnom) vyprázdnení lymfatických uzlín (POZOR: je potrebné vykonať aspoň skrátené vyprázdnenie uzlín ručne aj pri prístrojovej lymfodrenáži). Je to dôležité, pretože ako aj pri fyzio metódach, aj tu je zásadné najskôr uvoľniť až potom zapojiť ( v tomto prípade doslova naplniť lymfatické cesty a uzliny). Sú základné 2 spôsoby, ktoré okrem lymfodrenáže hýbu lymfou – kedže lymfatický systém nemá pumpu ako má srdcovo-cievny systém srdce tak ich základným hnacím motorom je kontrakcia svalov a bráničné dýchanie (ktoré vytvára vnútrobrušný tlak). Lymfatický systém je skloňuje pri otokoch a je často spomínaný aj pri rakovinových ochoreniach. Je ale dôležité starať sa o tento systém tak ako aj o ostatné systémy správnou životosprávou a pohybom.

Orgánové resety pre optimálny pohyb a zníženie chronických bolestí tvorí súbor tlakových a ťahových hmatov, ktorými stimulujeme k uvoľneniu a pohybu orgány tela. Orgány tak isto ako pohybový aparát potrebujú pohyb a prekrvenie pre optimálnu funkciu. Bránica ako dôležitý nádychový sval plní dôležitú úlohu v ich pohybe tvorbou vnútrobrušného tlaku a tak ako aj v iných terapiách sa začína aj tu, pretože ak nie je dosiahnutý správny dychový stereotyp – nemôže byť správny ani žiadny ďalší optimálny pohybový stereotyp. Orgánové resety stimulujú orgány ako hrtan, bránica, pečeň, žalúdok, črevá ako aj ďalšie orgány na ktoré sa pôsobí pridružene. Na správnu funkciu orgánov samozrejme významne vplýva správne nastavená zdravá životospráva a pitný režim.

SM Systém predstavuje systematické cvičenia zamerané na pohybový aparát, predovšetkým chrbticu. Spája rehabilitačnú liečbu s prevenciou, regeneráciou a kondičným tréningom v jednotnom metodickom postupe. Autorom je bývalý športovec a renomovaný český lekár MUDr. Richard Smíšek. SM Systém vychádza z dôkladného anatomického poznania a klinických štúdii. Pomenovanie SM Systém znamená – stabilizáciu a mobilitu. Cvičenia stabilizujú telo (chrbticu) a zároveň vytvárajú pohyb – mobilitu. Je známa svojím postupom uvoľnenia a následného zapojenia svalových reťazcov v optimálnych vzoroch.

McKenzie metóda Mechanickej Diagnostiky a Terapie (MDT) je medzinárodne uznávaná metóda diagnostiky a liečby bolestí chrbta a končatín vyvinutá novozélandským fyzioterapeutom Robinom McKenziem. MDT terapeuti sú vyškolení v posudzovaní a diagnostikovaní všetkých oblastí pohybového aparátu.

Fyzioterapeuti aj pacienti na celom svete ju uznávajú a využívajú pri problémoch s chrbtom, krkom a končatinami. Patrí medzi vedeckými štúdiami najlepšie podložené postupy vo fyzioterapii. Za kľúčové sa považuje úvodné vyšetrenie – bezpečný a spoľahlivý spôsob na stanovenie presnej diagnózy a až následné vypracovanie plánu vhodnej liečby. Drahé testovanie, napríklad magnetická rezonancia, často nie je potrebné. Certifikovaní terapeuti sú schopní rýchlo určiť, či MDT metóda bude pre konkrétneho pacienta efektívna. 

GolemClub Aupark Žilina máme skúseného fyzioterapeuta, ktorý využíva túto osvedčenú metódu diagnostiky a liečby. Napíšte mi, či je pre je pre Vás metóda relevantná.

Kineziotejp je elastický kus látky s priľnavými vlastnosťami. Terapia tejpovania sa využíva ako podporná terapia k ďalším aktívnejším terapeutickým metódam spomenutýcmi skôr. Dĺžkou natiahnutia kineziotejpu a jeho umiesneniu a svalu vieme cieliť terapiu na inhibíciu, fasilitáciu svalu a podkožia, mechanickú korekciu, fasciálnu korekciu, priestorovú korekciu, väzivovú korekciu, funkčnú korekciu alebo lymfatickú korekciu. Farby pri tomto type terapie vychádzajú z čínskej medicíny ale ich fyzikálna funkcia je rovnaká, napr. teplá-navodzuje pocit tepla, studená navodzuje pocit chladu, béžová farba (telová) je neutrálna atď.

Dynamická neuromuskulárna stabilizácia (DNS) je diagnostická a terapeutická metóda so širokým použitím v tréningu ako aj vo fyzioterapii. Cieľom tejto metódy je vplývať na posturálne a lokomočné funkcie pomocou vývojových pozícií a cvičení. Cvičeniami ovplyvňujeme centrálnu nervovú sústavu (CNS) a úpravu jej prejavu. Dôležitou časťou metódy je správna funkcia bráničného dýchania a vytvorenie optimálneho vnútrobrušného tlaku. Pri klasickom posilňovaní svalov sa vychádza z anatomickej funkcie, pri DNS cvičenia pozostávajú z postupnosti vývojových polôh od narodenia vyššie, ktorých postupnosť je pre telo optimálne v detskom aj dospelom veku. Cvičenia začínajú v pasívnom ľahu na chrbte, postupuje sa cez rôzne progresívne pozície až po vzpriamený stoj a samotnú chôdzu.

Jedna zo svetových pohybových testovacích nástrojov, ktorých časti používam sa nazýva FMS – Funkčný pohybový systém. Je to systém, ktorý hodnotí kvalitu pohybu na základe 7 pohybových vzorcov – drep, výkrok, výpad, mobilita ramien, aktívny zdvih nohy, kľuk a rotačná stabilita – hodnotia kvalitu pohybu tela po častiach a v celku. Testovanie je založené na 3-bodovom štandardizovanom koncepte. 3body sú udelené za správne vykonaný pohyb bez kompenzácie, 2body sú udelené za pohyb vykonaný s miernou kompenzáciou, 1bod sa udeľuje za nezvládnutý test a 0 bodov sa udeľuje kvôli prítomnosti bolesti počas testovania pohybového vzoru. Výhoda týchto testov je v ich komplexnosti, jednoduchosti a ľahkej prenosnosti. FMS nehľadá príčinu kompenzácie pohybov ale ich kvalitnú správnosť prevedenia. Podľa výsledného skóre sa nastavuje postup nápravy jednotlivých pohybový vzorov. Začína sa stimuláciou mäkkými tkanivami a mobilitou v bedrovej, ramennej a krčnej oblasti – ich nápravou sa postupne naprávajú aj ďalšie pohybové vzory.

Exos je celosvetovo uznávaná firma a tréningový systém zameraný na výkon a zlepšenie zdravotných a silovo-kondičných schopností založený na vedeckých štúdiách. Tento systém je určený pre všetkých ľudí, od sedavých zamestaní po vrcholový výkon. Jeho časti a prepojenia sú veľmi špecifikované a pre každú časť zameranú na určitý atribút pohybu majú určené postupy. Tento systém, ako aj ďalšie môžu byť kombinované s ďalsími metódami podľa uváženia terapeuta/trénera/fyzioterapeuta pre dosiahnutie čo najlepšieho výsledku.

Ako ne/trénovať v posilke - Najčastejšie chyby a náprava

Najčastejšie chyby pri cvičení sú spojené s nedostatkom mobility častí tela – stuhnutosťou, nedostatočným a nekvalitným rozcvičením, zlými kompenzovanými pohybovými vzorcami, nesprávnym životným štýlom spojeným s častým sedavým zamestnaním a skracovaním svalov, nedostatočnej edukácii atď. Ku každému cvičeniu existuje jeho progresia (stimulujúcejšia náročnejšia varianta) a regresia (ľahšia elementárnejšia varianta). Výberom správnej progresie cvičení a správne zvoleným postupom zlepšujeme kvalitu svojho tréningový systém. Je to dôležité, pretože až na kvalite cvičení môže byť postavená kvantita cvičení.

Záver - Odporúčania

Dobrý fyzioterapeut / kvalitné masáže Žilina – správne nastavený pohyb je celkovo dôležitý hlavne kvôli správnej funkcii

  • srdcovo-cievneho systému
  • pohybového aparátu
  • lymfatického systému
  • dýchacej sústavy

a všetkých ďalších systémov, kedže v tele je všetko prepojené. Všeobecne sa môžeme baviť o 2-3 aeróbnych/anaeróbnych pohybových aktivitách a 2-3 terapeutických tréningoch pri priemernom človeku v priebehu 7 dní (odp. aeróbne aktivity – rýchla chôdza, pomalý beh, bicyklovanie, plávanie s plaveckými okuliarmi…

Ak ťa stránka zaujala, napíš mi aký problém riešiš a poradím ti ako by si mal postupovať, pozri si aj ďalšie stránky:

osobný tréner pri kvalitnom dynamickom strečingu
Kontakt

Dohodni Si Úvodné Stretnutie

Osobný terapeutický tréning v GolemClub Aupark Žilina je tréning orientovaný na správne pohybové stereotypy, nápravné cvičenia a korekciu jedrostranného zaťaženia alebo sedavého spôsobu života, prevenciu zranení a zlepšenie celkového zdravého fungovania tela. Kto som nájdeš tu. Nájdeš ma v Golemclub Aupark Žilina. Teším sa na spoluprácu a hlavne na výsledky.